Menu Zamknij

Jaki dobrać zamek do furtki lub bramy?

Zamek do furtki czy bramy to nie jest taki prosty wybór, jak mogłoby się wydawać. Odpowiedni dobór zamka to nie tylko element estetyki ale także zabezpieczenie domu lub posesji przed nieproszonym gościem w postaci złodzieja.


Z samym wyborem zamku nie powinno być zbyt wiele problemu. Po pierwsze należy zapoznać się z certyfikatami, które sprawdzić można przy wyborze zamka. Należy przeanalizować także jakość materiału. Warto zwrócić uwagę także na ryzyko włamania – ocenić stopień takiego zagrożenia. Wiele modeli ze sprzedawanych zamków to tanie alternatywy, które nawet średnio zaawansowany złodziej szybko sforsuje. Jedynie zamki z wyższej półki z odpowiednią technologią zabezpieczającą przed włamaniem gwarantują większą pewność i skuteczność antywłamaniową. Istotnym elementem jest także kwestia odporności zamka na korozję i zamarzanie. Dlatego jedynie zamki z wyższej półki oferują materiał w postaci stali nierdzewnej o bardzo niskiej zawartości żelaza. Dodatkowo wiele elementów w takim zamku jest specjalnie poddawana cynkowaniu ogniwem, co także wzmacnia ich trwałość i jakość.

Jak kupić zamek dobrej jakości?

Już przy projektowaniu ogrodzenia bądź planowaniu wymiany na nowe – warto zastanowić się nad zakupieniem odpowiedniego zamka. Polacy od wielu lat lubią odgrodzić swoje podwórko od pozostałej części. O ile bramy dobierane są lepszej jakości, o tyle zamki do bram i furtek okazują się najczęściej najsłabszym ogniwem całego przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że zakup zamka nie jest zakupem na jeden sezon, to zakup na długie lata więc wybór powinien być przemyślany i podparty nie tylko wyglądem czy atrakcyjną ceną ale także trwałością i bezpieczeństwem, które tak ważne jest dla każdego. Na co więc zwrócić uwagę? Po pierwsze materiał o którym wspomnieliśmy wyżej, a po drugie – rygiel. Rygiel do drzwi powinien być odpowiedniej długości. Wielu ekspertów zaleca także, by był okrągły. Ma to o tyle duże znaczenie, że utrudni on włamanie. Na rynku dostępne są także zamki przy których sami możemy regulować długość rygla. Jest to o tyle istotne, gdyż zimą słupek potrafi odchylić się od rygla. Warto zwrócić także uwagę na rygiel dolny, by ten był również wysokiej jakości. Zwłaszcza jeżeli chodzi o wysuw – im większy tym lepiej i tym solidniejsze jest domknięcie furtki. Dla osób ceniących sobie duże bezpieczeństwo poleca się zamek nawierzchniowy. Tutaj jednak trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w dobrej jakości zaczep – bez niego zamek nie będzie spełniał swojej funkcji. Również gwarancja od producenta jest bardzo istotna.

Jakie są rodzaje zamków do bram i ogrodzeń?

Rynek jest bogatszy jest z roku na rok także o różne typy zamków. Jedne są mniej, inne bardziej charakterystyczne i różniąc się od siebie różnymi właściwościami.

Zamki nawierzchniowe

Coraz bardziej popularne. Wokół nich znajduje się dużo miejsca na klamki, co jest wygodne i praktyczne. Posiada kilka rodzajów zamków do wyboru – od większego, do mniejszego tak by każdy znalazł coś dla siebie. Furtki i bramy wyposażone w taki zamek będzie można otwierać także elektrycznie.

Zamki do bram przesuwnych

Zamki hakowe są często odradzane. Nie są zbyt bezpieczne. Włamywacz może w kilka minut poradzić sobie z taką przeszkodą i dostać się bez trudu na naszą posesje. Zalecane są za to zamki z ryglem obrotowym. Posiada zaczep samokorygujący. Nakładka przesuwa się ułatwiając zamkowi zaryglowanie. Sam świder blokuje się na ścianach bocznych, co uniemożliwia jego wyciągnięcie. Jedyną opcją dla włamywacza to cięcie bolca.

Elektrozaczepy do furtki lub bramy

Wygodne jeżeli ktoś ma daleko z drzwi domu do bramki. Nieco droższe ale funkcjonalne. Łączą się z domofonami, dzięki czemu za pomocą guzika można otworzyć drzwi do furtki. Wymaga podłączenia dwóch przewodów jonowożyłowych typu LY 1mm2 do ogrodzenia. Po naciśnięciu guzika specjalna zapadka odblokowuje zamek i otwiera drzwi.

Jak widać wybór zamków do furtek i bram nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak pamiętać, by kierować się zasadami bezpieczeństwa i wysoką jakością produktu oraz gwarancją, jaką oferuje nam producent.